Jesteś niezalogowany  |   Administrator
11 lipca 2020 r.
Aktualności   |   Plan spotkań   |   Historia   |   Podstawy   |   Inne korporacje   |   Dokumenty   |   Czytelnia
 
 

Kwatera na Wilczej   


Adam Tokarski

Arkoni doby przedwojennej wspominają z łezką w oku kwaterę stowarzyszenia na ulicy Wilczej. W tym obszernym i dobrze urządzonym lokalu ogniskowało się życie Arkonii. Warto, aby młodszym naszym kolegom, którzy kwatery tej nie znali, opisać choć sumarycznie jej wygląd. Kwatera mieściła się przy ulicy Wilczej 60, w budynku położonym w głębi posesji. Zajmowała III, IV i V piętro. Wejście z klatki schodowej na III-cim piętrze otwierały szklane drzwi, zbudowane z małych szybek. W holu wejściowym figurowała na ścianie tablica z napisem:

  Ładem, składem rody i narody słyną.
Z ich upadkiem rody i narody giną.

W lewej części hallu mieścił się mały bar-bufet z przyległą kuchnią i szatnią. Tutaj "urzędował" służący kwatery Wincenty (nazwa dawana tradycyjnie każdemu służącemu Arkonii dla upamiętnienia Wincentego Rogowskiego, długoletniego służącego na kwaterze Arkonii w Rydze). Wincenty poza swemi obowiązkami utrzymania lokalu w porządku, pełnił funkcje szafarza, przygotowując z żoną posiłki i prowadząc bufet z napojami. Na prawo od wejścia mieściła się obszerna sala, przeznaczona na knajpy piwne. Była ona zastawiona szeregiem długich stołów, których płyty nosiły wyrzeźbione nazwiska piwne niektórych kolegów (niejednokrotnie dość niecenzuralnego brzmienia). W głębi sali ulokowana była biblioteka stowarzyszenia zawierająca szereg cennych książek, które - jak cała kwatera - zostały zniszczone przez Niemców w 1944 roku.

W głębi hallu leżała klatka schodowa, prowadząca na dalsze piętra. Prowadziła ona na IV-tym piętrze do sali zebrań. Lokal ten służył w pierwszym rzędzie na zebrania Koła, dalej na różne uroczystości Rodziny Arkońskiej (Jajko, Opłatek, komersze wewnętrzne, wieczornice tańcujące). Salę zdobiły ustawione w jej głębi dwa sztandary Arkonii wraz z proporcami noszącemi kolory skartelowanych korporacji, t.j. wileńskiej Polonii i warszawskiej Jagiellonii. Górną część tego stoiska zdobiła trójkolorowa tarcza herbu Arkonii. Na prawo od wejścia na salę mieściły się dwa pokoje filisterskie, jeden z nich służył na siedzibę prezydium stowarzyszenia. Ściany jego były pokryte fotografiami chyba wszystkich prezydiów Arkonii, począwszy od czasów ryskich do ostatnich w Warszawie.

Po drodze na salę znajdowała się na pół-pięterku ubikacja, która się dobrze zapisała w pamięci niejednemu koledze, gdy był "zmęczony" nadmierną ilością wypitego trunku.

Schody prowadziły dalej na V-te piętro, gdzie znajdowało się mieszkanie Wincentego oraz parę pokoi mieszkalnych, oddanych do użytku kolegów Arkonów. Wśród najbardziej "zasiedziałych" rezydentów utkwiła mi w pamięci sylwetka Stefana Jacewicza, t.zw. Bzia-bziusia, który zginął w czasie wolny, w Oświęcimiu.

W ostatnich latach przed wojną, Związek Filistrów zdobył się na wybudowanie na froncie posesji kamienicy, na której ostatnim piętrze został urządzony lokal Związku Filistrów. Lokal ten został połączony zawieszoną galerią z kwaterą. Dzięki temu młoda Arkonia miała dostęp do lokalu Związku Filistrów, a zwłaszcza do telefonu, który to aparat służył niejednokrotnie do robienia psikusów różnym abonentom (przeważnie Izraelitom). W tych rozmowach celował specjalnie Tadeusz Tomkowicz-Sielecki, którego swada i wyborny kpiarski język potrafiły utrzymać abonenta długi czas na końcu drutu, doprowadzając nas obecnych do paroksyzmu śmiechu. Takie to były bezchmurne lata przed ostatnią wojną...

Kwatera na Wilczej to był prawdziwy Dom Arkonii. Czuliśmy się w nim doskonale, byliśmy doprawdy u siebie, mogliśmy dzięki tej siedzibie prowadzić wydajną działalność, zacieśnić więzy pomiędzy poszczególnymi kolegami. Własna kwatera to kamień węgielny w życiu stowarzyszenia, daj Boże, aby wasze starania idące w tym kierunku były uwieńczone sukcesem.

Skreślił Wasz Filister
Adam Tokarski
(cetus 1933)

Spis treści

 
 

Aktualnoťci | Plan spotkań | Czym jest Arkonia? | Historia | Podstawy
Słownik| Inne korporacje | Linki i sznurki
   
Przeszukaj witrynę A! Przeszukaj WWW
admin